Stwórz piękny ogród na swoim tarasie

Taras to zewnętrzne patio, który jest połączony z domem. Może mieć formę zadaszonej powierzchni lub po prostu podłogi. Tarasy są zwykle spotykane w krajach śródziemnomorskich, gdzie często służą do spożywania posiłków i relaksu. Występują również w wielu innych częściach świata, takich jak Meksyk i Tajlandia. Taras to przestrzeń zewnętrzna, która zapewnia poczucie prywatności, a jednocześnie jest wystarczająco blisko domu, dzięki czemu w razie potrzeby można łatwo wrócić do środka.

Jak zaprojektować ogród na tarasowym patio?

Zanim zaczniesz projektować swój ogród, ważne jest, aby zastanowić się nad wielkością swojego tarasu. Istnieją różne rodzaje roślin tarasowych, które sprawdzą się dobrze w zależności od wielkości i kształtu Twojego tarasu. Małe, prostokątne patio byłoby doskonałym miejscem na kilka sukulentów i kaktusów. Duże, prostokątne patio byłoby lepiej przystosowane do większych roślin, takich jak palmy czy paprocie. Długie, wąskie patio najlepiej wypełnić kwitnącymi roślinami, które mogą wypełniać przestrzeń kolorem przez cały rok. Musisz również zapoznać się z wymaganiami poszczególnych roślin. Jeśli Twój taras znajduje się w cieniu, nie zasadzisz na nim światłolubnych roślin. W drugą stronę jeśli ma ekspozycję na słońce przez cały dzień, cieniolubne rośliny będą się źle na nim czuć.

Najlepsze rośliny do ogrodu na patio

Jeśli chcesz stworzyć ogród na patio, istnieje kilka roślin, które zapewnią natychmiastową oazę piękna i spokoju. Wybierając rośliny do ogrodu na patio, należy wziąć pod uwagę trzy czynniki: wielkość, kolor i zapotrzebowanie na wodę. Wielkość rośliny jest ważna, ponieważ decyduje o tym, ile miejsca wymaga. Na przykład mała soczysta roślina potrzebuje tylko około dwóch stóp kwadratowych powierzchni, podczas gdy duża palma zajmie do 100 stóp kwadratowych. Musisz również wziąć pod uwagę kolor rośliny, ponieważ może on wpłynąć na wygląd i samopoczucie Twojego ogrodu. Wreszcie rodzaj gleby jest ważny, ponieważ niektóre rośliny wymagają gleby suchej, podczas gdy inne potrzebują gleby dobrze przepuszczalnej.

Jakie są korzyści z uprawy ziół na tarasie

Uprawa ziół w domu to świetny sposób na zaoszczędzenie na budżecie spożywczym i uzyskanie świeżego ziołowego smaku w posiłkach. Możesz uprawiać zioła w doniczkach, będą pięknie wyglądały na tarasie. Dodatkowo będą pięknie pachnieć co pozytywnie wpłynie na Ciebie i domowników. Jednym z dużych atutów uprawy ziół na tarasie jest oszczędnosć pieniędzy. Jeśli będziesz potrzebował bazylii czy tymianku do potrawy którą właśnie gotujesz, wystarczy wyjść na taras i zerwać ją prosto z krzaka. To duże ułatwienie!

 

Autor